Ракометарките со пораз од Исланд го освоија шестото место на ЕХВ шампионатот

фото: РФМ

Женската јуниорска ракометна репрезентација на Македонија го освои шестото место на ЕФХ-шампионатот кој кој се оджува во Скопје.

Избраничките на селекторот Љубомир Савевски во натреварот за петтото место се поразени од селекцијата на Исланд и тоа со подобро изведување на пенали, откако резултатот во регуларниот дел беше 28:28.

Во пенал рулетот Исланѓанките беа поуспешни со 4:2 и на крајот го освоија петтото место. Ивана Џатевска со шест и Ангела Седлоска со по пет постигнати голови беа најпрецизни кај Македонија, додека едне гол помалку даде Арсениевска.

Видео на денот