Ракометарките со одличен старт на ЕХФ шампионатот

Нашата младинска селекција предводена од селекторот Јулијана Дамчевска во рамките од групата Б во Клаипеда убедливо во првото коло со 29:15 ја совлада Грузија.

Целосна доминација на ракометарките кои после првото полувреме примија само четири погодоци (11:4).

Прв стрелец во победничките редови беше Тасевска со пет голови, по четири имаа Седлоска и Смајлоска. На спротивната страна убедливо најефикасна беше Јгеренаиа која седум пати се запиша во листата на стрелците.

Во вторник Македонија ќе ги одмери силите против Швајцарија, а на 18 јули и против домаќинот Литванија.

Веќе се комплетираше првото коло од групата А, победи забележаа  Чешка и Турција против Косово, односно Фарските острови.

Прочитајте и...  Зидан: Сè уште не се чувствувам како шампион!

Прочитај повеќе

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сега и Кувајтските петро-долари влегуваат во фудбалот, на мета италијански гигант

Слободен печат

Шпанците тврдат дека Ѓоковиќ се подготвува за настап на УС Опен

Слободен печат

По исфрлањето од ноќен клуб Халанд се врати на „работата“ на нива

Слободен печат

Мекгрегор за роденеден си се почести со часовник вреден половина милион долари (ФОТО)

Слободен печат

Клоп не можеше да верува, големи грешки на Ван Дајк и Алисон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Милан славеше над Парма, само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат