Ракометарите поуспешни од „гаучосите“ за 13. место на Мундијалот

Македонската ракометна репрезентација до 19 години со идентичен противник но и различен резултат ги започна и заврши настапите на Светското првенство кое се игра во Скопје. Во натпреварот за 13. позиција на Мундијалот, избраниците на  селекторот Данило Брестовац со 29:26 ја совладаа Аргентина и се одмаздија за поразот во првото коло.

Овој пат, младите ракометари не дозволија изненадување, беа доминантни на теренот, веднаш направија резултатска предност и дилемите околу победникот ги решија уште во првото полувреме кое го добија со 15:8.

Во второто полувреме одиграа рутински, ја одржуваа предноста и не дозволија да се случи тоа што речиси на сите натпревари досега им се случување, пад во играта во второто полувреме.

Прочитајте и...  ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

На крајот славеа со 29:26 за трета победа на СП со која го освоија 13. Место.
Најпрецизен на натпреварот беше Кристијан Симоноски со постигнати девет голови, додекја Михајло Младеновиќ даде шест гола.

Прочитај повеќе

Знаете ли во кој месец Меси никогаш не постигнал гол?

Слободен печат

Бах: Не сакаме Олимписки игри без навивачи

Слободен печат

Димитријевиќ со најубавата тројка за Хувентуд во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Јагуриновски и Јотиќ од следната сезона во Вардар 1961

Слободен печат

Јокиќ го победи коронавирусот и почна со тренинзи во Орландо (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ најде начин да го убеди Мбапе да остане, цехот ќе го плати Нејмар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гвардиола и Сити и ја крадат најголемата желба на Барселона

Слободен печат

Нова лудорија на Марадона, со ѕвер од 200.000 евра влезе на фудбалски терен (ВИДЕО)

Слободен печат

Михајловиќ и Гатузо, фотографија која ја воодушени Италија

Слободен печат

Серхио Рамос ги збудале жените, има подобро тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

ПАДНА ДОГОВОР: Челси уште сега е победник на преодниот рок, Хаверц доаѓа на „Стемфорд бриџ“

Слободен печат

Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Слободен печат