Ракометарите поуспешни од „гаучосите“ за 13. место на Мундијалот – Слободен печат
РакометСпорт

Ракометарите поуспешни од „гаучосите“ за 13. место на Мундијалот

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години со победа ги заврши настапите на Светското првенство кое се игра во Скопје.

Македонската ракометна репрезентација до 19 години со идентичен противник но и различен резултат ги започна и заврши настапите на Светското првенство кое се игра во Скопје. Во натпреварот за 13. позиција на Мундијалот, избраниците на  селекторот Данило Брестовац со 29:26 ја совладаа Аргентина и се одмаздија за поразот во првото коло.

Овој пат, младите ракометари не дозволија изненадување, беа доминантни на теренот, веднаш направија резултатска предност и дилемите околу победникот ги решија уште во првото полувреме кое го добија со 15:8.

Во второто полувреме одиграа рутински, ја одржуваа предноста и не дозволија да се случи тоа што речиси на сите натпревари досега им се случување, пад во играта во второто полувреме.

На крајот славеа со 29:26 за трета победа на СП со која го освоија 13. Место.
Најпрецизен на натпреварот беше Кристијан Симоноски со постигнати девет голови, додекја Михајло Младеновиќ даде шест гола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.