5 C
Скопје

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Екипата на Вардар по втор пат го одложи натпреварот со ПСЖ во рамките на Лигата на шампионите и по втор пат поради позитивни случаи на коронавирус во редовите на македонскиот тим.

По враќањето од Полска каде Вардар во средата играше против Килеце, беше направено тест на коронавирус кај сите ракометари и резултатот е четири позитивни случаи поради што „црвените-црните“ ги известија ЕХФ, Киелце и ПСЖ за позитивните случаи поради што ќе мора да се бара трет термин за одигрување на натпреварот во Париз против ПСЖ. Според календарот во ЛШ, натпреварот требаше да се игра кон крајот на октомври но тогаш поради позитивни случаи на коронавирус во Вардар, натпреварот беше презакажан за 1. декември.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ им одговори на критичарите: Јас сум бил себичен? Тоа е далеку од вистината

„Планираното гостување во Париз кај ПСЖ од групната фаза на ЕХФ лигата на шампионите нема да се реализира. За одигрување на истиот меч ќе се бара друг термин и координација со двете екипи. Првично мечот требаше да се игра на крајот на октомври, но тогаш беше откажан.

По враќањето од Кјелце, Полска каде Вардар 1961 во средата го одигра својот меч од ЕХФ лигата на шампионите, еден наш ракометар се пожали на зголемена телесна температура. Истиот беше тестиран по што беше утврдено дека има позитивен тест.

Веднаш беше тестирана целата експедиција што беше во Полска и позитивни тестови имаа уште неколку наши членови. Според протоколите сите ќе бидат во изолација како што е прошишано од здравствените власти.

Прочитајте и...  ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Со оглед на фактот што здравјето на спортистите е најважно за резултатите од тестирањето ги информиравме ЕХФ и клубовите со кои сме играле. Вардар1961 и Кјелце одиграа два натпревари меѓусебе во изминатиот период. Прво на 19 ноември во Скопје, а потоа на 25 ноември во Полска.

Планирано беше во следниот период Вардар 1961 во следниот период да одигра три натпревари, два на гости против ПСЖ и Порто, и потоа на 10 декември со ПСЖ дома“, објави РК Вардар на официјалната интернет страница.

Поврзани вести

Брестовац: Имавме премногу грешки, заслуживме да загубиме со помала разлика!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоргиев го имаше најдобриот потег во квалификациите за ЕП!

Слободен печат

Серија А: Несторовски ја „грееше“ клупата, Удинезе никако да победи!

Слободен печат

И Словенците пресилни за најдобрите македонски ракометари!

Слободен печат

Вардар првиот меч во 2021 ќе го има во СЕХА лигата

Слободен печат

Ѓоковиќ им одговори на критичарите: Јас сум бил себичен? Тоа е далеку од вистината

Слободен печат

Остави Коментар