20.8 C
Скопје

Ракометарите денеска ќе ги дознаат противниците на ЕП 2022

Денеска од 17.00 часот во Будимпешта ќе се одржи жрепката преку која ќе ги дознаеме групите за Европското првенство кое ќе се одржи од 13-30 јануари 2022 година во Унгарија и Словачка.

Најдобрата македонска репрезентација која го обезбеди настапот на ЕП преку квалификациите се наоѓа во третиот шешир заедно со Словачка, Белорусија, Исланд, Чешка и Франција.

Шешир 1: Шпанија, Норвешка, Хрватска, Словенија, Германија, Португалија
Шешир 2: Шведска, Унгарија, Русија, Данска, Србија, Австрија
Шешир 3: МАКЕДОНИЈА, Словачка, Белорусија, Исланд, Чешка, Франција
Шешир 4: Холандија, Црна Гора, Украина, Полска, Литванија, Босна и Херцеговина

Ќе бидат формирани шест групи, веќе е познато дека Словенија ќе биде во групата „А“ (Дебрецен), Унгарија во групата „Б“ (Будимпешта), потоа Хрватска во групата „Ц“ (Сегед), Германија во групата „Д“ (Братислава), Чешка во групата „Е“ (Братислава) и Словачка во групата „Ф“ (Кошице).

Жрепката во живо за извлекување на групите на ЕП 2022 можете да ја гледате ТУКА

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар