Ракетите кои ги тестираше Северна Кореја летале цели 330 километри пред да паднат во море

Северна Кореја ги потврди ракетните тестови кои биле надгледувани лично од Ким Џонг Ун, објавија официјалните медиуми во оваа земја.

Јужнокорејската војска наведе дека повторно биле лансирани „проектили“, што обично значи балистички ракети со краток дострел, од централниот дел на земјата. Ракетите летале околу 330 километри пред да паднат во Јапонското Море.

Севернокорејската агенција КЦНА објави дека Ким Џонг-ун лично ја следел пробата, која имала за цел да се измери времето на делување на ракетниот фрлач.

Агенцијата најави дека се предвидени уште проби. Вчерашната проба дојде неколку часа откако севернокорејските власти соопштија дека се подготвени да ги продолжат преговорите со САД за денуклеаризацијата.

Прочитајте и...  Епидемиолозите предупредуваат за тешкото спречување на коронавирусот

Прочитај повеќе

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат

Демант од романското Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

Слободен печат

Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Слободен печат

Во Црна Гора 184 лица под надзор поради актуелниот коронавирус

Слободен печат

Боцан-Харченко: Соработката на Русија со Србија допринесува за зачувување на нејзината независност

Слободен печат