РАЈСКО МЕСТО со чудно име: Сите би сакале во овој ЗАТВОР (ФОТО) - Слободен печат

РАЈСКО МЕСТО со чудно име: Сите би сакале во овој ЗАТВОР (ФОТО)

Островот во близина на Занзибар, познат под името Чанкуу, е место кое има мрачно минато, но денеска е едно од омилените на туристите кои патуваат таму.

Исто така, островот е познат и по џиновските желки кои живеат таму. Иако има име, меѓу луѓето е познат како островот Затвор, поради тоа што во минатото имало комплекс затвори каде престојувале робови.

остров затвор
Фото Профимедиа

Тие објекти денеска се музеј кој потсетува на неславното минато. Но, она што го прави популарен е кристално чистата вода, зеленилото и природата која не е уништена поради човечкиот фактор.

Туристите ги хранат желките, а надлежните власти од Занзибар вложуваат големи напори за да го заштитат овој остров, како и желките. Најстарата желка која живее таму е стара 194 години.

остров затвор
Фото Профимедиа
остров затвор
Фото Профимедиа

Прочитај повеќе

Што открива вашиот омилен моден додаток за вас

Слободен печат

Памела Андерсон се омажи по петти пат, тајна свадба со Џон Питерс

Слободен печат

ЧУДО ОД ВЕНЧАНИЦА: Фустанот за анонимна клиентка од Абу Даби содржи 200.000 „Сваровски“ кристали (ВИДЕО)

Слободен печат

Анџелина Џоли бесна по скандалозното однесување на Бред Пит! (ФОТО)

Слободен печат

За забрзано слабеење: Зошто ни треба витамин Ц?

Слободен печат

Состав и нутритивни карактеристики за храната за домашни миленици

Слободен печат

Остави Коментар

14 + 2 =

Прочитај повеќе

Научно докажано: Еве кои селфи-фотографии загарантирано добиваат повеќе „лајкови“!

Слободен печат

Хороскопските знаци и комплексите: Јарецот глуми ладнокрвност, Ракот се плаши од потценување…

Слободен печат

Наши миленици: Памук, срамежливото маче

Слободен печат

Како да исперете без грешка плетена и волнена облека

Слободен печат

Природни зимски маски за коса

Слободен печат

Немате доволно енергија? Фокусирајте се на оваа храна

Слободен печат