Рајола, Мендеш и останатите агенти и се закануваат на ФИФА

Најпознатите фудбалски агенти меѓу кои се Мино Рајола, Жорге Мендеш и Џонатан Барнет се заканија дека ќе ја тужат ФИФА поради нејзините планови да ги ограничи проценти за трансферите.

Челниците на Светската фудбалска федерација уште пред неколку месеци објавија дека планираат да воведат правило по кое агентите на фудбалерите кои посредуваат при трансферите на фудбалерите, да добијат максимално 10 проценти од вредноста на трансферот.

Покрај тоа, ФИФА сака да го ограничи процентот за играчот на само три проценти од вредноста на трансферот, како и бонусот за агентите на клубот, и тоа планира да го направи што побрзо.

– Сакаме праведност. ФИФА треба да не признае и да не третира како што заслужуваме. Вистината е дека ФИФА не знае што работат агентите. Никој од ФИФА никогаш не дошол во мојата канцеларија, ниту разговарал со мене. Доколку ги прашате што сакаат, тоа оди во наш прилог.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ливерпул им се врати на победите во Премиер лигата!

Никогаш играчите не се жалат на процентите кои агентите ги добиваат од трансферите. Ќе се обидуваме да го решиме проблемот, но бидете сигурни дека ќе одиме пред секој суд во светот доколку ФИФА одлучи да тргне на нас – изјави Џонатан Барнет, агентот на Герет Бејл.

Поврзани вести

Поранешниот претседател на Реал Мадрид открива дека долгот на „кралевите“ изнесува неверојатни милијарда евра

Слободен печат

Мото ГП шампионот во карантин ужива со вистинска убавица, за неа изнајми и приватен авион (ФОТО)

Слободен печат

Јувентус го менува Дибала со ѕвезда на Ливерпул

Слободен печат

И Мекгрегор му честита на Хабиб

Слободен печат

„Кралот“ на октагонот, Нурмагомедов: Ова беше мојата последна борба!

Слободен печат

ВИДЕО: Ливерпул им се врати на победите во Премиер лигата!

Слободен печат

Остави Коментар