Рајковиќ награден за успесите со Астана – Слободен печат
КошаркаСпорт

Рајковиќ награден за успесите со Астана

Македонецот е награден за одличната сезона во Астана со нов двегодишен договор.

Македонскиот кошаркарски стратег Емил Рајковиќ потпиша нов двегодишен договор со казахстанскиот клуб Астана.

Екипата на Астана беше едно од изненадувањата во силната ВТБ Лига, за прв пат го внесе клубот во плејофот и на крајот го доби признанието за тренер на годината. Во плејофот, Рајковиќ и неговата Астана беа елиминирани од силниот Химки кој стигна до финалето каде го очекува пресметка со ЦСКА Москва.
Тој успеа да ја освои и двојната круна во домашниот шампионат.

– Клубот ми понуди продолжување на договорот, а јас ги прифатим условите за нова двегодишна соработка. Ќе сториме сѐ за да направиме уште поголем успех идната сезона. Моја желба е да играме уште побрзо, со што би правеле проблеми на силните противници – рече Рајковиќ.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close