Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Италијанската државна управа за цивилно воздухопловство Енац ѝ се закани денеска на ирската компанија Рајанер со запирање на одобрението за летање во земјата поради непочитување на безбедносните правила одредени во текот на епидемијата од коронавирус.

Енац во соопштението објасни дека „му пишале на Рајанер и истовремено ги информирале ирските надлежни власти за повторното кршење на епидемиолошките правила за борба против ковид-19 кои се на сила и се одредени од страна на италијанската влада за заштита на патниците“.

„Не само што не го почитуваат задолжителното растојание меѓу патниците туку ги занемаруваат и условите за отстапување од тие правила“, наведува Енац.

Енац исто така нагласува дека, ако се утврди ново непочитување на безбедносните правила, ќе мора да применат одредби од законот за воздушен сообраќај и да наредат запирање на сите активности на воздушниот сообраќај на Рајанер во италијанските национални аеродроми и да побараат од агенциите да обезбедат пренасочување на сите патници кои веќе имаат карти.

Прочитајте и...  Груби од амбасадорот на Кина, Ѕуо бара надминување на пречките за финиширање на Автопатот Кичево-Охрид-Струга

Италија беше прва земја во Европа зафатена од пандемијата во која починаа повеќе од 35.000 лица, но сега се чини дека состојбата ја држи под контрола.

Прочитај повеќе

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Слободен печат

Попладне пристигнува есента

Слободен печат

Касами: Двојазичност во приватниот сектор, македонскиот јазик непознат за дел од Албанците

Слободен печат

Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Слободен печат

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во планинско село

Слободен печат