Рафалната стрелба на Орбан за неутрализирање на опозицијата

Виктор Орбан е подготвен на сѐ само да не ја изгуби власта, пишува во својот коментар Кено Ферсек, дописник на германски „Дојче веле“ од Будимпешта.

На унгарскиот премиер Виктор Орбан очигледно дека ништо не му е поважно од тоа да остане на власт. Тој единствено сака да биде „газда“ во доржавата. Затоа, Орбан поразот на изборите го сфаќа како лична навреда. Откако што на изненадување на многумина во 2002 година загуби на изборите, ја кажа реченицата по која стана познат: „Татковината не може да биде во опозиција“, анализира дописникот на „Дојче веле“:

Кога рече „татковина“, мислел на својата партија Фидес, неговите гласачи и пред сѐ на самиот себеси. Во круговите блиски на Орбан се наведува дека по овој пораз паднал во криза. Исто така, се заколнал дека, ако повторно стане премиер, ќе направи сѐ што е можно за никогаш повторно да не загуби.

Прочитајте и...  САД: Лукашенко не е законски избран лидер на Белорусија

Сепак, неговиот план не успеа. По 13 години повторно доживеа пораз – во октомври опозицијата победи на локалните избори во многу важни градови, вклучувајќи ја и Будимпешта, каде поразот има големо симболично значење.

Тоа беше доказ дека системот на Орбан, кој на сите начини ја растура опозицијата, сепак не е непобедлив. Премиерот пред гласањето на опозицијата на нарече „јадна“, а потоа од тие „јадници“ загуби на изборите.

Сега го враќа ударот, за себеси и на својот систем дополнително да му осигури дека не може да ја загуби власта на национално ниво. Парламентот во Унгарија овие денови усвои нови законски одредби, а планирани се уште некои. Тие тргнуваат од огрнаичувањето на формирање на пратенички групи, преку поголема контрола во секторот за култура, до понатамошно намалување на даночниот суверенитет на општините.

Прочитајте и...  Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Особено драстични се прописите за наводните прекршоци на пратениците за време на седниците на Собранието. Прописите му даваат моќ и можност за финансиски санкции на претседателот на парламентот, со што опозицијата практично може лесно да се замолчи.

Уште од измените на деловникот пред пет години, унгарскиот парламент е речиси чиста гласачка машинерија, а опозицијата само декорација во него. Претседателот на парламентот Ласло Ковер, поборник на десничарските теории на заговор, не ја испушта можноста да ги казни опозициските пратеници или новинари кои известуваат за работата во парламентот.

– Орбан во последните месеци се однесуваше релативно умерено. Главно го избегнуваше бранувањето бидејќи сакаше да го обезбеди местото на „својот човек“ како европски комесар за проширување. Тоа влијателно место на Унгарија ѝ дава многу простор во политиката кон Западен Балкан и во поддршката за авторитарните лидери во тој регион. Маневарот на Орбан успеа – смета авторот.

Прочитајте и...  Ослободителна пресуда бара одбраната на обвинетиот Трајковски од „Шамарите од Центар“

Од денот кога Оливер Вархелји е именуван за комесар за проширување, Орбан повторно „пука рафално“: против американскиот милијарер Џорџ Сорос, против цивилното општество и опозицијата, против „декадентниот“ либерален Запад. Стрела со зборови и со закони.

– Тоа уште еднаш покажува дека не треба да се има илузии за Орбан. Антидемократската трансформација на Унгарија ќе продолжи, Орбан сѐ повеќе ќе ги поместува границите на својата наводна демократија во правец на авторитарниот, диктаторски систем – констатира Кено Ферсек.

Фактот дека унгарскиот парламент е повторно деградиран, токму кога Брисел се бавеше со Унгарија поради кршење на владеењето на правото, покажува што Орбан всушност мисли за ЕУ и за европските вредности, завршува авторот.

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат