Рафајловски за УБ: Државата да ја остави бизнис заедницата на мир - Слободен печат

Рафајловски за УБ: Државата да ја остави бизнис заедницата на мир

Професорот Горан Рафајловски, консултант, стопанственик и повеќе години на раководни коморски функции, за Утрински брифинг на „Слободен печат“ вели дека овие избори ќе го чинат бизнисот многу.

– Замислете во една Германија бизнисот да не знае дали е лево или десно. Морам да ви кажам дека за жал во Македонија има многу малку бизнис а многу политика. Уште пред 12 години барав државата да се занимава исклучиво со она што треба. Инфраструктура, земјоделие и образование и да ја остави бизнис заедницата на мир. Имаме смешно-страшна ситуација, подигнуваме фирми на неверојатно ниво и после ги уништуваме. Ниту една наредна бизнис консталација поддржана од политичка партија не собрала до сега храброст да му каже на постоечкиот бизнис кој е силен дека ќе му го купи бизнисот и ќе продолжи да работи – напротив ќе го уништи до крај, вели Рафајловски.

Прочитај повеќе

Тасева: На секој што дома ќе му остане храна од ручек, вечера, прослава, да ја сподели со оној кому е најпотребна

Слободен печат

Путин за советници постави дел од поранешните министри

Слободен печат

Импичментот може да му наштети и на Трамп и на кандидатот на демократите за претседателските избори

Слободен печат

Тасев: Политичарите го кочат бизнисот бидејќи не создаваат услови за добар бизнис

Слободен печат

Палестина ја отфрли мировната иницијатива на САД

Слободен печат

Меркел пристигна во Турција, ќе разговара со Ердоган за решавање на конфликтите во Либија

Слободен печат

Остави Коментар

18 − two =

Прочитај повеќе

Студенти иноватори на скејтборд за деца со посебни потреби: Не сакаме да заминеме од земјата

Слободен печат

Командир Симоновски во Скопски агол: Несовесните граѓани и покрај апелите не ги чистат своите оџаци

Слободен печат

Јованчевски: Во три дена на едно место- музика, книжевност, филм, театар

Слободен печат

Хакирани грчките владини сајтови

Слободен печат

Поради миграцијата Украина од 2001 година загубила 11 милиони жители

Слободен печат

Попоски: Во недела дестабилизирање на времето

Слободен печат