Рафајловски за УБ: Државата да ја остави бизнис заедницата на мир

Професорот Горан Рафајловски, консултант, стопанственик и повеќе години на раководни коморски функции, за Утрински брифинг на „Слободен печат“ вели дека овие избори ќе го чинат бизнисот многу.

– Замислете во една Германија бизнисот да не знае дали е лево или десно. Морам да ви кажам дека за жал во Македонија има многу малку бизнис а многу политика. Уште пред 12 години барав државата да се занимава исклучиво со она што треба. Инфраструктура, земјоделие и образование и да ја остави бизнис заедницата на мир. Имаме смешно-страшна ситуација, подигнуваме фирми на неверојатно ниво и после ги уништуваме. Ниту една наредна бизнис консталација поддржана од политичка партија не собрала до сега храброст да му каже на постоечкиот бизнис кој е силен дека ќе му го купи бизнисот и ќе продолжи да работи – напротив ќе го уништи до крај, вели Рафајловски.

Прочитајте и...  Брнабиќ: Јас сум еден од двајцата кандидати за премиер на Србија

Прочитај повеќе

Албанија екстрадира во Германија Таџикистанец баран со меѓународна потерница поради тероризам

Слободен печат

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Слободен печат

По косовскиот премиер Хоти, денеска и неговиот заменик позитивен на коронавирусот

Слободен печат

Кризниот штаб на БиХ: Епидемолошката ситуација се влошува, да се избегнуваат собири

Слободен печат

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот поевтинува

Слободен печат

ТУРИСТИЧКО ЛУДИЛО СО АСТРОНОМСКИ ЦЕНИ ВО ОХРИД: Резервација на маса во кафуле само ако потрошите над 3.000 денари

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Сони“ очекува пад на оперативната добивка за 27 отсто

Слободен печат

Џафери: Седете во салата дур трае паузата, запознајте се малку меѓу себе

Слободен печат

Францускиот научен комитет предупредува: Многу е веројатна појава на уште еден бран на коронавирус наесен или во зима

Слободен печат

Русија следната година ќе започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца

Слободен печат

Апасиев од Левица гласаше воздржано за дневниот ред на конститутивната седница

Весна Тодоровска

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Весна Тодоровска