Рафаел Надал во лудо финале до 19. грен слем титула

Рафаел Надал во маратонски дуел го совлада Данил Медведев со 3:2 (7:5,6:4,5:7,4:6,6:4) во сетови во финалето на УС Опен и и по 19. пат е грен слем шампион.

Ова е вкупно четврта победа на Шпанецот на терените на Флешинг Медоус, и дојде на само еден триумф од Рожер Федерер како тенисер сдо највеќе грен слем тритули.

Почетокот на финалето не ветуваше неизвесност, Надал поведе со 2:0 во сетови и кога сите мислеа дека работата ќе биде готова во експресни три сета, се разбуди рускиот тенисер.

Борбениот Медведев ги доби нареднитре два сета со 7:5,6:4 и го однесе финалето во решавачки петти сет кој на крајот му припадна на Шпанецот со 6:4. Во решавачкиот сет, Надал направи два брејка за 5:2, но Медведев не се предаваше успеа да врати само еден брејк и немаше сили за пресврт, по што Надал по 2010, 2013, 2017 и годинава го крена шампионскиот пехар на УС Опен.

Прочитајте и...  Саздовска го напушти Турингер и се врати во Романија

Маратонското финале траеше четири часа и 50 минути и беше само за четири минути пократно од најголгото финале во историјата на УС ОПен.
– Ова беше една од најемотивните вечери во мојата тениска кариера. Ова беше неверојатно финале и луд меч – изјави Надал по победата.

Со победата во Њујорк, Рафаел Надал дојде до 19 грен слем трофеј во кариерата и на само еден помалку од Рожер Федерер кој е тенисер со највеќе грен слем титули во историјата.

 

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат