-2 C
Скопје

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

На бреговитe на архипелагот Чатам, 680 километри југоисточно од Нов Зеланд, се пронајдени 100 мртви делфини, јави радио „Нов Зеланд”.

Според податоците, редарите кои пристигнале на местото пронашле 97 мртви црни делфини и три клунести делфини. Други 26 единки биле живи, но спасувачите морале да ги еутаназираат, бидејќи биле премногу долго на копно и не било можно да се вратат в море.

Во септември во 2018 година беше регистрирано масовно угинување на црни делфини на северниот дел на архипелагот Чатам. На 30 ноември истата година, повторно, над 50 животни беа исфрлени на брегот и не успеаја да се вратат во морето. Една недела порано, ренџерите забележаа 150 угинати единки во близина на брегот на островот Стјуарт, на југот на Нов Зеланд.

Прочитајте и...  Земјотрес почувствуван во гостиварскиот регион

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар