Радев в сабота ќе го додели мандатот за формирање влада на Бугарија

Румен Радев Rumen Radev
Румен Радев / Фото: EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Претседателот на Бугарија, Румен Радев в сабота претпладне ќе го додели мандатот за формирање влада на кандидатот за премиер, предложен од најголемата пратеничка група во 47. Народно собрание „Продолжуваме со промените“, соопшти прес-службата на бугарскиот претседател.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, богослужбата ќе се изврши на 11 декември во 10.00 часот по локално време.

Извор: МИА

Видео на денот