Радев потпиша указ за предлог-влада до бугарското Народно собрание

Румен Радев/ Фото EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

Бугарскиот претседател Румен Радев го потпиша указот на 49. Народно собрание со предлог на втората по големина пратеничка група за премиер Николај Денков, соопшти прес-службата на претседателот.

Указот е издаден по средбата со претставниците на „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“, кои претпладнето го вратија завршениот втор мандат за формирање влада.

„На Бугарија и требаат институции и политичари кои всушност се предводени од бугарскиот народ, кои работат за безбедност, правда и против корупцијата, како што очекуваат сите угледни бугарски граѓани. Да го зајакнеме суверенитетот на државата и да работиме на продлабочување на нашите европски интеграции“, порача Радев денеска на средбата со пратениците од ПП-ДБ.

Претседателот на Народното собрание (НС) Росен Желјазков за утре свика вонредна седница на чиј дневен ред се три точки – избор на премиер, усвојување на структурата на Советот на министри и избор на состав на кабинетот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот