Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Разговор за Уставот и иднината на Бугарија е можен само по оставките што ги бара општеството и одржувањето фер предвремени избори, нагласи претседателот на Бугарија, Румен Радев во телевизиско обраќање.

Тоа беше одговор на утринската изјава на премиерот Бојко Борисов, кој рече дека ќе се повлече од функцијата ако се свика Големото национално собрание да гласа за измени на Уставот.

– Протестите со кои се бара оставка од кабинетот и главниот обвинител продолжуваат повеќе од еден месец. Довербата во владејачкото мнозинство е неповратно изгубена, рече Румен Радев.

– Самиот чин на премиерот да предлага измени во Уставот покажува непочитување кон институциите. Правото да се свика Големото национално собрание им припаѓа на не помалку од половина од пратениците и претседателот, потенцира бугарскиот претседател.

Прочитајте и...  Германија донираше респираторни машини за македонските клиники

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат