Радарите на контролата на летање останале без слика минатиот септември? Што се случувало во М-НАВ?

Ноќта меѓу 19 и 20 септември минатата година, радарите на Контрола на летање останале без слика, објави „Дојче Веле“. Според М-НАВ, тоа траело „половина час“, додека, пак, други извори на „Дојче Веле“ велат дека сликата се изгубила на „неколку часа“.

За инцидентот биле известени Центарот за проток на сообраќај во Брисел, Агенцијата за воздухопловство и Комитетот за сериозни инциденти и несреќи.

Опозициските обвинувања за Генералниот секретар на Владата, го отворија прашањато – каква е безбедноста во авиосособраќајот? Владата вчера разгледувала класифицирани информации на оваа тема.

За денеска напладне е закажана прес-конференција на генералниот секретар на Владата Драги Рашковски за набавката на систем за следење на воздушниот сообраќај за потребите на М-НАВ.
Прочитајте и...  Над 50.000 заразени со Ковид-19 трет ден по ред во САД

Прочитај повеќе

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат