Путин смета дека Западот мора да најде начин за да соработува со Русија

Владимир Путин / Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот изјави дека сегашниот модел на глобална безбедност на Западот пропаднал и дека треба да се најде начин да соработува со Русија.

Путин, во говорот во руското Министерство за надворешни работи, рече дека светот дошол до точка од која нема враќање поради, како што рече, колапсот на „западниот модел“ на глобалната безбедност и дека е време да се создаде нов и постабилен систем на негово место, пренесува Ројтерс.

„Очигледно, сведоци сме на колапс на евроатлантскиот безбедносен систем. Денес тој едноставно не постои, суштински треба одново да се создаде. Сето ова бара од нас, заедно со нашите партнери, со сите заинтересирани земји, а ги има многу, да разработиме сопствени опции за обезбедување безбедност во Евроазија, предлагајќи ги потоа за поширока меѓународна дискусија“, рече Путин.

Путин рече дека е време да се разговара за нов систем на безбедност во Европа и Евроазија, а Русија е отворена за дискусија за тоа со сите, вклучително и со НАТО.

„Важно е да се тргне од фактот дека идната безбедносна архитектура е отворена за сите евроазиски земји кои сакаат да учествуваат во нејзиното создавање. „На сите“ значи и европските и земјите од НАТО, се разбира. Живееме на ист континент. Што и да се случи, не можете да ја промените географијата, ќе мора да коегзистираме и да работиме заедно на овој или оној начин“, рече тој.

Путин рече дека плановите на западните земји да ѝ дадат заеми на Украина со камата од руските средства замрзнати во странство се кражба и нема да останат неказнети.

Тој смета дека начинот на кој Западот ја третирал Москва покажува дека секоја земја може да стане жртва на слично замрзнување на имотот на Западот.

„И покрај сета лукавост, кражбата сигурно ќе остане кражба. И тоа нема да остане неказнето. Сега станува очигледно за сите земји, компании (и) суверени фондови дека нивните средства и резерви се далеку од безбедни и во правна и во економска смисла на зборот. Секој може да биде следен во редот за експропријација од страна на САД и Западот“, рече Путин.

Путин зборуваше еден ден откако лидерите на Г7 се согласија за преглед на договор за обезбедување заеми од 50 милијарди долари за Украина користејќи камата од руските суверени средства замрзнати откако Москва испрати десетици илјади војници во Украина во 2022 година и повика на „специјална воена операција“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот