Путин: Сѐ уште не сум одлучил дали да се кандидирам за нов мандат

Обраќање на Путин пред пратениците од руската Дума/Москва, 2021. Фото/EPA-EFE/SERGEI BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека се уште не одлучил дали да се кандидира за нов мандат на чело на Руската Федерација на изборите во 2024 година.

– Да, Уставот на Русија ми дозволува да се кандидирам за следниот мандат, но се уште не сум одлучил ништо за мојата кандидатура, рече Путин одговарајќи на новинарско прашање на Си -Ен -Би -Си, на крајот од пленарната сесија на форумот на Руската недела на енергетиката.

Извор: МИА

Путин не престана да кашла, ама вели дека е добро

Видео на денот