20 C
Скопје

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви на ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските вакцини се ефикасни и против мновите соеви на ковид-19 што се шират низ Европа.

Тој на состанокот со директорката на Федералната медицинско-биолошка агенција, Вероника Шворцова рекол дека руските вакцини се ефикасни против мутациите на коронавирусот кои „денеска ги заплашуваат сите во Европа и не само во Европа“, пренесува РИА Новости.

Шворцова истакна дека досега во Русија се идентификувани 3.500 мутации на ковид-19, но додаде дека сите се еднонуклеотидни и немаат значење за вирусот во целина, исклулувајќи седум вида чија присутност меѓу човечката полулација е над пет отсто.

Поврзани вести

Заев: Благодарам до мојата другарка Шекеринска

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

Слободен печат

Заев: За мене немаше мирно море

Весна Тодоровска

Папата ги осуди насилствата меѓу Израел и Хамас

Слободен печат

Министерство за транспорт и врски: Договорите за јавни набавки се спроведуваат согласно законите

Слободен печат

Заев: Наместо на барок, споменици и криминални тендери, парите ги насочивме кон граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар