4 C
Скопје

Путин: Русија е подготвена да обезбеди вакцина за други земји

Рускиот претседател Владимир Путин денеска им порача на лидерите на Г20 дека Русија е подготвена да ја обезбеди својата вакцина Спутник V на другите земји на кои им е потребна.

Руското министерство за здравство потврди: Вакцината „Спутник V“ е исклучително ефикасна

Русија, исто така, ја подготвува својата втора и трета вакцина, истакна Путин.

Тој додаде дека создавањето портфолио на вакцини е заедничка цел.

Дали Русија манипулираше со податоците за вакцината Спутник V?

„Тајмс”: Русија во кампања за ширење на паника за вакцината против ковид-19 од Оксфорд

Русија планира да произведува лиофилизирана вакцина Спутник V

Прочитајте и...  Снимки од безбедносни камери можат да бидат доказ против крадец

Поврзани вести

Димитров: Посилен Западен Балкан води кон посилен Јадранско-јонски регион и кон посилна ЕУ

Слободен печат

Законот за забрана на абортус официјално стапи на сила во Полска

Слободен печат

Винскиот туризам голем потенцијал за тиквешкиот регион

Слободен печат

Фронтекс привремено ги прекина операциите во Унгарија

Слободен печат

Нова снежна покривка од 30-тина сантиметри, тиквешани на санкање во Михајлово

Слободен печат

Главниот германски вирусолог предупредува: „Нормалноста“ нема да се врати долго време

Слободен печат

Остави Коментар