Путин повторно го дочека Божиќ во својот роден град

„Милиони луѓе ширум светот се преполни со радост и инспирација на празничните денови за Божиќ, тие делат длабоки чувства дека припаѓаат на повеќевековни традиции, кои се пренесуваат од генерација на генерација“ се наведува во честитката на Путин.

Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе Божиќ на сите граѓани на Русија и укажа на улогата на Руската православна црква во засилувањето на духовните и моралните основи на општеството, соопшти Кремљ.

– Милиони луѓе ширум светот се преполни со радост и инспирација на празничните денови за Божиќ, тие делат длабоки чувства дека припаѓаат на повеќевековни традиции, кои се пренесуваат од генерација на генерација – се наведува во честитката на Путин.

Како што пренесува „ТАСС“, рускиот лидер додава дека Руската православна црква и другите христијански цркви во Русија играат „огромна улога во засилувањето на духовните и моралните основи на општеството, во зачувувањето на историското и културното наследство и воспитувањето на младите“.

Прочитајте и...  Пендаровски: Нова вонредна состојба од 14 дена (ВИДЕО)

– Така, големата плодна работа, многу е важна и заслужува најдлабоко признание – оценува Путин.

Путин синоќа присуствуваше на божиќната литургија во црквата на Светото преображение во Санкт Петербург.

Рускиот претседател и минатиот Божиќ беше таму, а на новинарите претходно им соопшти дека е крстен токму во оваа црква од 1828 година.

Прочитај повеќе

Рестриктивните мерки зависат најмногу од граѓаните, смета Спасовски

МИА Агенција

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

МИА Агенција

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција