Путин: Поради пандемијата Русија влезе во длабока криза, но одговорот беше соодветен

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус во земјата е длабока, со негативни импликации за граѓаните.

– Длабочината на кризата се покажа како сериозна, асо големи негативни импликации за граѓаните, рече изјави денеска Путин на состанокот посветен на федералниот буџет за 2021 година и плановите за периодот 2022 и 2023 година, јави ТАСС.

Сепак, Путин изрази задоволство од одговорот на кризата. – Не беше без проблеми, ниту беа пречки, но главно ги погодивме вистинските точки, вклучувајќи директни средства за семејствата со деца, зголемување на бенифициите за невработените, отпишување давачки, зголемен број нарачки за фирмите во клучните индустрии и цел сет други мерки, потенцираше Путин.

Прочитајте и...  ТУРИСТИЧКО ЛУДИЛО СО АСТРОНОМСКИ ЦЕНИ ВО ОХРИД: Резервација на маса во кафуле само ако потрошите над 3.000 денари

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат