11 C
Скопје

Путин: Поради пандемијата Русија влезе во длабока криза, но одговорот беше соодветен

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус во земјата е длабока, со негативни импликации за граѓаните.

– Длабочината на кризата се покажа како сериозна, асо големи негативни импликации за граѓаните, рече изјави денеска Путин на состанокот посветен на федералниот буџет за 2021 година и плановите за периодот 2022 и 2023 година, јави ТАСС.

Сепак, Путин изрази задоволство од одговорот на кризата. – Не беше без проблеми, ниту беа пречки, но главно ги погодивме вистинските точки, вклучувајќи директни средства за семејствата со деца, зголемување на бенифициите за невработените, отпишување давачки, зголемен број нарачки за фирмите во клучните индустрии и цел сет други мерки, потенцираше Путин.

Прочитајте и...  Бројот на починати од коронавирус во Велика Британија надмина 60 илјади

Поврзани вести

Македонија ќе биде претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Слободен печат

Директорот на АФПЗРР Николче Бабовски оди во самоизолација

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Вакцината е бесплатна, ќе се вакцинираат сите здравствени работници и следните групи граѓани

Марина Дамческа

Османи: Имаме поддршка од сите земји членки на ЕУ, останува прашањето со Бугарија

Слободен печат

Петмина повредени во сообраќајка кај Струмица

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче и д-р Грозданова

Слободен печат

Остави Коментар