Путин нареди зголемување на пензиите и минималната плата

Рубљи/ ЕПА

Рускиот претседател Владимир Путин денеска нареди зголемување на пензиите и минималната плата за 10 отсто за да ги ублажи ефектите од инфлацијата што ги чувствуваат Русите, но негираше дека економските проблеми на земјата се поврзани со војната во Украина, пишува Ројтерс.

Со годишна инфлација близу 18 отсто минатиот месец, лидерот на Кремљ призна дека 2022 година ќе биде „тешка“ година за руската економија.

„Кога велам „тешко“, тоа не значи дека сите овие тешкотии се поврзани со специјалната воена операција“, рече Путин на телевизискиот состанок на Државниот совет во Москва.

„Бидејќи во земјите кои не спроведуваат никакви операции – да речеме, во странство, во Северна Америка, во Европа – инфлацијата е споредлива и, ако се погледне структурата на нивните економии, дури и е повисока од нашата“.

Неговите коментари го игнорираа фактот дека зголемената инфлација во западните економии е делумно директна последица на руската војна во Украина, која ги зголеми цените на енергијата и храната ширум светот.

Зголемувањето на пензиите стапува на сила од 1 јуни, додека зголемувањето на минималната плата започнува на 1 јули. Аналитичарите велат дека чекорите нема да го спречат остриот пад на реалните приходи.

Руската економија е потресена од сериозната низа на западни санкции наметнати поради неговата одлука да испрати војници во Украина на 24 февруари, со што се зголемени потрошувачките цени, а странските компании масовно ја напуштаат Русија бидејќи трговијата станува речиси невозможна.

Минималната плата во Русија моментално изнесува 13.890 рубљи (250 долари) месечно, додека просечната пензиска пензија изнесува 18.521 рубљи месечно.

Зголемувањето на платите и пензиите може да ги дополни инфлациските притисоци што централната банка се обиде да ги ограничи со вонредно зголемување на каматните стапки до 20% на крајот на февруари, бидејќи вредноста на девизниот курс на рубљата падна. Оттогаш двапати ја намали својата стапка бидејќи рубљата закрепна.

Министерот за финансии Антон Силуанов рече дека мерките ќе го чинат федералниот буџет околу 600 милијарди рубљи (10,5 милијарди долари) оваа година и околу 1 трилион рубљи во 2023 година.

Видео на денот