Путин: На Русија ѝ е потребна цврста претседателска власт

„Дали е оваа примена можна кај нас?. Теоретски е можна. Дали тоа е препорачливо или не? Секој си има свое мислење за тоа. Јас мислам дека не е”, рече Путин.

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната средба со претставници на Липецката област изјави дека на земја каква што е Русија и е потребна цврста претседателска власт.

Путин смета дека е неразумно да се експериментира со државното уредување во земјата и премиенот од претседателска кон парламентарна република.

Шефот на руската држава напомена дека во светот, а посебно во Европа преовладуваат парламентарните републики. „Дали е оваа примена можна кај нас?. Теоретски е можна. Дали тоа е препорачливо или не? Секој си има свое мислење за тоа. Јас мислам дека не е”, рече Путин.

-Подобро е да не експирементираме, додаде рускиот претседател, напоменувајќи дека парламентарното државно уредување во некои случаи денеска не функционира.

Прочитајте и...  Студентските и ученичките домови ќе се отворат со намален капацитет, одбиените ќе добијат надомест

„За Русија со нејзината огромна територија, мултифункционалноста, големиот број нации, народи, народности кои живеат во земјата… потребна е силна претседателска власт”, одговори Путин на прашањето што мисли за тоа Русија да премине на парламентарна република.

„За парламентарната република ефикасно да функционира, потребно е политичката структура одамна да е порасната. Во истата оваа Европа некои партии постојат со векови. А кај нас, по правило, партијата е поврзана со конкретен човек”, објанси претседателот.

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат