Путин му честиташе на Нурмагомедов за одбраната на титулата (ВИДЕО)

фото: принтскрин

Хабиб Нурмагомедов минатата сабота успешно ја одбрани титулата во лесна категорија во УФЦ шампионатот, победувајќи Дастин Поирие. Нурмагомедов со победата над Поирие во Абу Даби, остана со перфектен скор, 28 победи во 28 меча во професионалната ММА кариера.

Победата на рускиот борец се славеше во неговиот Дагестан, а денеска и рускиот претседател, Владимир Путин го посети Нурмагомедов во неговиот дом.


Путин пристигна во руската република Дагестан, за да му честита на Нурмагомедов и на неговиот татко кој му е тренер, на остварениот успех, исто како што направи и по победата на Русинот над Конот Мекгрегор.

Рускиот претседател му кажал дека Нурмагомедов дека „заслужено го совладал тешкиот противник“ и го пофалил потезот со кој шампионот го предизвика Поирие да ја предаде борбата.

Видео на денот