Путин: Москва е подготвена, го очекувам Трамп на Денот на победата

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека го очекува неговиот американски колега Доналд Трамп во Русија, на одбележувањето на Денот на победата на 9 мај 2020 година.

– Москва е подготвена за разговори со САД – изјави Путин за новинарите на самитот БРИКС во Бразил, додавајќи дека моментално нема планови за средба со Трамп.

Путин изјавил и дека не планира да се сретне ниту со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пред меѓународниот самит за Украина.

Тој рекол дека има уште многу работа на северозапад во Сирија, во регионот Идлиб, во кој се наоѓаат бунтовниците.

– Русија се надева дека женевскиот мировен процес за Сирија ќе биде успешен – оценил Путин.

Рускиот претседател потврдил  и дека со индискиот премиер Моди, разговарал за испорака на рускиот противракетен систем за одбрана С-400 во таа земја.

Прочитајте и...  Царовска: Да не дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да го згази сѐ она што заедно го направивме

Индија минатата година потпиша договор за купување на системот С-400 од Русија, а како причина за тоа е наведено зајакнувањето на одбраната против Кина.

Прочитај повеќе

„Катимерини”: Изборите ќе покажат дали С. Македонија ќе продолжи по евроатланскиот пат или ќе се врати кон неизвесноста

Слободен печат

Ахмети: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

Миа Агенција

Франција на полноќ излегува од вонредната санитарна состојба

Слободен печат

ССМ бара сабота и недела да се неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата

Слободен печат

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Слободен печат

Заев: Повторниот очаен обид на ВМРО-ДПМНЕ да ги заплашат граѓаните со федералзиација е доказ дека губат!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Слободен печат

Петровска: Специјалци околу гласачките места – проценките на старешините, а не Чулев ќе одлучуваат за обемот на полициско присуство на изборниот ден (ВИДЕО)

Слободен печат

Истражување: Австријците сакаат да се врати задолжителната обврска за носење маски

Слободен печат

Една приколица песок да се изблокира патот: Нова аудио снимка открива како Милошоски и Јанкулоска блокирале гласачи

Слободен печат

Најголем дневен пораст на новозаразени во Израел, речиси 1.500 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Негативни се сите тестови на српските туристи на грчкиот остров Евија

Слободен печат