Путин: Киев да ја прифати новата територијална реалност и да „заборави“ на НАТО

Владимир Путин / Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Повлекувањето на украинските трупи од сите нови региони на Русија, Луганската Народна Република, Народна Република Доњецк, регионите Керсон и Запорожје и откажувањето на Киев од намерата да влезе во западната воена алијанса, се двата услови кои рускиот претседател Владимир Путин ги постави со цел веднаш да заврши војната во Украина и да почнат мировни преговори.

„Штом Киев ќе изјави дека е подготвен за таква одлука и ќе започне со вистинско повлекување на војниците од овие региони, а исто така официјално информира за откажување од плановите за влез во НАТО, наредба од наша страна за прекин на огнот и почеток на преговори ќе следи веднаш, буквално во истата минута. Повторувам, тоа ќе го направиме веднаш“, рече Путин, истакнувајќи дека овие услови се „многу едноставни“.

Многу брзо од Киев стигна одговорот дека Украина нема да ги прифати овие услови за почеток на преговорите. Ова го изјави Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој оцени дека не е сериозен обид за постигнување мировен договор и дека овој предлог не е релевантен за никакви преговори. Подољак за Ројтерс изјави дека „нема можност да се најде компромис“ меѓу изјавите на Путин и условите за крај на војната што ги постави Украина.

На средбата со раководството на руското Министерство за надворешни работи, Путин истакна дека Русија е подготвена утре да седне на преговарачка маса за Украина, но беше категоричен дека на Москва и треба неутрален, неврзан, ненуклеарен статус на Украина за мирно решение.

„Ако Киев и западните престолнини го отфрлат, како и досега, тоа е, на крајот на краиштата, нивна работа, нивна политичка и морална одговорност за продолжување на крвопролевањето. Очигледно е дека реалноста на теренот, на борбената разделна линија, ќе продолжи да се менува, а не во корист на режимот во Киев. А условите за почеток на преговорите ќе бидат поинакви“, рече рускиот претседател.

Тој исто така изјави дека суштината на рускиот предлог не е привремено примирје или прекин на огнот, бидејќи Западот сака да ги запре загубите со цел дополнително да го вооружи режимот на Киев и да го подготви за нова офанзива.

„Ќе повторам, не се работи за замрзнување на конфликтот, туку за негово дефинитивно завршување. Нашиот принципиелен став е неутрален, неврзан, ненуклеарен статус на Украина, нејзина демилитаризација и денацификација, дотолку повеќе што тие се согласија на овие параметри како целина за време на преговорите во Истанбул во 2022 година“, рече Путин, прецизирајќи дека тогаш „се што е поврзано со демилитаризација било јасно, се било пропишано и договорено“.

Путин нагласи дека правата, слободите и интересите на граѓаните кои зборуваат руски во Украина треба целосно да се обезбедат, да се признаат новите територијални реалности, статусот на Крим, Севастопол, Доњецк и Луганските народни републики, регионите Керсон и Запорожје како субјекти на Русија. Федерација. И сите тие основни принципиелни одредби треба да се потврдат во форма на фундаментални меѓународни договори.

„Нормално, ова претпоставува укинување на сите западни санкции против Русија. Верувам дека Русија предлага варијанта која ќе овозможи војната во Украина да заврши реално. Односно, повикуваме да се сврти трагичната страница на историјата. И да, дури и да е тешко, постепено, чекор по чекор, меѓу Русија и Украина и во цела Европа почнуваат да се воспоставуваат односи на доверба и добрососедство“, заклучи рускиот лидер.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот