Путин ја продолжил забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020 – Слободен печат
ВестиПланета

Путин ја продолжил забраната за увоз на храна од ЕУ до 2020

Руската влада е задолжена да обезбеди спроведување на мерките за спроведување на оваа уредба и, доколку е потребно, со поднесување предлог за менување на времетраењето на овие контрасти.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за продолжување на забраната за увоз на храна од Европската унија до крајот на 2020 година, пренесе Ројтерс.

Агенцијата потсетува дека Русија наметна ембарго на широк спектар на увезени стоки од ЕУ и другите земји во 2014 година, како одговор на меѓународните санкции наметнати врз неа за нејзината улога во украинската криза.

Руската влада е задолжена да обезбеди спроведување на мерките за спроведување на оваа уредба и, доколку е потребно, со поднесување предлог за менување на времетраењето на овие контрасти.

Во март 2014 година, ЕУ и неколку земји, вклучувајќи ги САД, Канада, Австралија, Јапонија, Швајцарија, Нов Зеланд и Исланд, почнаа да воведуваат санкции против Русија во врска со ситуацијата во Украина. Особено, тие објавија списоци на руски физички и правни лица против кои биле изречени санкции.

На 6 август 2014 година, Путин потпиша декрет „Спроведување на одделни посебни економски мерки за обезбедување на безбедноста на Руската Федерација“. Следниот ден руската влада воведе забрана за увоз на голем број прехранбени производи од САД, ЕУ, Норвешка, Австралија и Канада.

По 22 јуни 2015 година, земјите на ЕУ ги продолжија санкциите против Русија, на 24 јуни, Путин со декрет го продолжи ембаргото за уште една година. Потоа се прошири уште два пати, последен пат на 12 јули 2018 – до крајот на 2019 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close