Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Путин вчера го потпиша декретот со кој се одобрува спроведување на новата државна доктрина за употреба на воените нуклеарни способности на Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата државна доктрина за употреба на нуклеарно оружје во која, меѓудругото, се вели дека Русија ќе биде подготвена да искористи нуклеарно оружје или други воени средства за масовно уништување доколку се употреби слично оружје против неа или нејзините сојузници.

Тоа се предвидува, исто така, и доколку земјата се соочи со не-нуклеарна агресија, што претставува закана за државата или удар за одбранбените нуклеарни способности на Русија, јави Тасс.

Путин вчера го потпиша декретот со кој се одобрува спроведување на новата државна доктрина за употреба на воените нуклеарни способности на Русија.

Во документот се наведува дека рускиот претседател може, доколку е потребно, да го извести воениот и политичкиот врв на други земји или меѓународните организации за подготвеноста за употреба на нуклеарно оружје, за одлуката за употреба на истото оружје, како и фактот дека веќе се користи нуклеарно оружје.

Прочитајте и...  Регистрирани се 422 прекршоци за неносење маска

„Државната политика за употреба на нуклеарно оружје е одбранбена, со цел да ги задржи будни нуклеарните потенцијали на ниво што ќе обезбеди нуклеарно одвраќање и ќе го гарантира државниот суверенитет и територијалниот интегритет на Русија”, се наведува во декретот.

Прочитај повеќе

Ахмети: Навредата за „пет пари” многу боли, но сме поминале многу

Слободен печат

Протести во Софија: Излегоа и поддржувачите на Борисов и оние на Радев (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитров: На 15 јули турнете нè напред силно да продолжиме со реформите!

Слободен печат

Битиќи: Добро е чувството да зборуваш на мајчиниот јазик, а никој да не ве гледа чудно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јеремиќ: Сојузот за Србија нема да ги преземе протестите

Слободен печат

Заев на 24 Анализа: Заедно со порастот на платите ќе стимулираме и пораст на продуктивноста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за Света Софија

Слободен печат

Спасовски: Правда е да не ве апсат со пиштол во уста како Љубе – и тоа никогаш повеќе нема да се случи!

Слободен печат

Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат по шестчасовна смена, работат со искинати чизми (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Заев и СДСМ жестоко ќе паднат, Николовски бега од мене и не сака да се соочиме на дуел

Слободен печат

Лукаревска: Гласајте за бројот три, за повисоки пензии и плати, за развој и заедништво

Слободен печат

Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Слободен печат