Путин им се заблагодари на Севернокорејците за нивната поддршка

Средба Путин и Ким / Фото EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе ги подигне односите со Северна Кореја на повисоко ниво и вети безрезервна поддршка за таа земја, објави севернокорејската државна агенција КЦНА пред неговата посета на таа земја.

Во писмото објавено во севернокорејскиот весник Родонг Синмун, весникот на владејачката Работничка партија, Путин истакна дека во текот на изминатите 70 години, двете земји развиле добри односи и партнерство засновани на еднаквост, меѓусебно почитување и доверба.

Путин ѝ се заблагодари на Северна Кореја за поддршката на руската „специјална воена операција“ во Украина, како што Русија ја нарекува војната што ја започна пред две години, и вети поддршка за напорите на Пјонгјанг да ги брани своите интереси и покрај, напиша тој, „притисок, уцена и воени закани од САД“.

Написот беше објавен еден ден откако двете земји објавија дека Путин ќе ја посети Северна Кореја за прв пат по 24 години. Посетата треба да трае два дена, денеска и утре. Руската агенција ТАСС пренесе дека рускиот претседател нагласил дека соработката меѓу двете земји ќе биде уште поблиска, што ќе го зајакне нивниот суверенитет и ќе ги обедини во отпорот на притисокот од Западот.

Во написот, како што јави ТАСС, Путин посочил дека Северна Кореја била и останува „сигурен партнер“ кој размислува „на сличен начин“ како Русија.

Опасното пријателство на Путин и Ким

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот