Путин и Трамп заедно ќе бараат дипломатско решение за кризата со Иран

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп се согласни дека тензичната состојба поврзана со Иран мора да се реши со политички и дипломатски средства, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, по средбата на двајцата лидери на маргините на Самитот на Г-20 што се одржува во Осака.

Лавров нагласи дека на денешната средба, Путин и Трамп разговарале за повеќе меѓународни прашања, меѓу кои и оние поврзани со Сирија и Украина, но посебно внимание посветиле на Иран во контекст на актуелната состојба околу Договорот за иранската нуклеарна програма и случувањата во Оманскиот Залив.

– Состојбата е тешка, но двајцата претседатели потврдија дека сакаат да најдат дипломатско решение за таа состојба – нагласи Лавров.

Прочитајте и...  Николоски: Дали финансиската полиција и Агенцијата за разузнавање се контролирани од потпретседателот на СДСМ?

Тој притоа го повтори рускиот предлог за зајакнување на врските меѓу Иран и арапските земји од реонот на Персискиот Залив со помош на постојаните членки на Советот за безбедност на ОН и останатите меѓународни и регионални организации.

– Тоа е ветувачко решение и сите почнуваат во него да препознаваат можност за воспоставување дијалог со цел се спречи понатамошна ескалација на тензиите и да се избегне вклучувањето воени сили во натамошниот развој на настаните – додаде Лавров.

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат