Путин и Пахор се договорија да воспостават „Ден на пријателството“ на Словенија и Русија

Рускиот претседател Владимир Путин упатува поздрав од говорница / Фото: EPA-EFE/SERGEI GUNEYEV / SPUTNIK/ KREMLIN POOL

Рускиот претседател Владимир Путин и словенечкиот претседател Борут Пахор се договорија двете земји да воспостават „Ден на пријателството“, објави денеска прес -службата на Кремљ по телефонскиот разговор меѓу двајцата претседатели.

 

„Претседателите на Русија и Словенија се согласија да воспостават Ден на пријателство на Русија и Словенија, кој ќе се слави секоја последна сабота во јули, а се поврзани со меморијалните настани во руската капела (Вршиќ)“, се вели во соопштението. .

Се наведува дека Путин му се заблагодарил на Пахор и на словенечкиот народ за напорите да го зачуваат споменот на руските и советските војници убиени во Првата и Втората светска војна.

Руската капела се наоѓа во општина Крањска Гора на патот што води до превојот Вршиќ.

Тој е посветен на руските воени затвореници во Првата светска војна кои го изградија овој пат и кои загинаа под лавина.

Видео на денот