Путин го цитираше Куранот, Ердоган и Рохани се смееја (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин за време на заедничка прес конференција со неговиот турски колега, Реџеп Таип Ердоган и претседателот на Иран, Хасан Рохани, ја цитираше Светата книга Куранот, што предизвика смеење во салата.

Говорејќи за војната што се одвива во Јемен, Путин рече дека Турците треба да се потсетат на добрата на Алах.

– Запомнете го доброто што ви го направи Алах на вас – кога вие бевте непријатели и Тој ги обедини вашите срца и станавте браќа, според Неговата волја – рече Путин, додека како што се гледа во видеото, публиката што го слуша изгледа многу ентузиазмирана.

Ова изјава се чини дека ги „изненади“ неговите двајца колеги, кои се гледаат како се смеат. Дури и покрај Ердоган и Рохани, се гледа како се смеат и други функционери присутни на конференцијата, пишува весникот „Метро“.

Прочитајте и...  Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Меѓу другото, Путин зборуваше и за проблемите во Саудиска Арабија, повторно повикувајќи се на Светата книга Куранот.

– Куранот вели дека какво било насилство е неприфатливо, освен едно насилство кога вие го браните својот народ. Ние сме подготвени да го браниме народот, подготвени сме да и помогнеме на Саудиска Арабија за да го заштитиме нејзиниот народ – рече Путин, пренесува Експрес.

Putin quotes Koran

‘You became brothers by His grace’: Putin quotes Koran in appeal for peace in YemenREAD MORE: https://on.rt.com/a1ue

Publiée par RT sur Lundi 16 septembre 2019

 

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

пет × три =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат