Путин: Ерата на униполарниот поредок е минато

Џо Бајден - Владимир Путин - Си Џипинг / Монтажа: Слободен печат. / Иван Самарџиев

Претседателот на Русија, Владимир Путин, оцени дека ерата на униполарниот светски поредок е минато и дека само со суштинско зајакнување на системот на современиот мултиполарен свет е можно да се намалат тензиите во светот, да се зголеми нивото на доверба меѓу земјите и обезбедување на нивниот одржлив развој.

Обраќајќи им се на учесниците на 10. Московска конференција за меѓународна безбедност, Путин нагласи дека Русија ќе ги зајакне своите вооружени сили, ќе ги обезбеди националните интереси и заштитата на сојузниците, како и ќе преземе други чекори за изградба на подемократски свет, пренесува РИА Новости.

Видео на денот