Путин: Елтон Џон погрешно ги сфаќа правата на ЛГБТИ заедницата – Слободен печат
ВестиПланета

Путин: Елтон Џон погрешно ги сфаќа правата на ЛГБТИ заедницата

Рускиот претседател со свое мислење за ЛГБТИ

Иако смета дека е музички гениј, Владимир Путин тврди дека Елтон Џон многу погрешно ги разбира правата на ЛГБТИ заедницата во Русија.

Британскиот пејач во петокот соопшти дека е длабоко вознемирен поради коментарот на Путин дека политиката што го признава мултикултурализмот и родовата различност во општеството е застарена и дека повеќето луѓе во западните земји ги отфрлаат таквите либерални вредности. Тој своите реакции ги објави на своите социјални мрежи.

Путин пак, е сигурен дека познатиот пејач е во заблуда. Според него, Русија има неутрален и релаксиран став кон ЛГБТ, но дека смета дека во тоа треба да бидат вклучени само возразни лица, а децата да бидат целосно изземени.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close