Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада - Слободен печат

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Рускиот претседател Владимир Путин му ја честиташе на својот сириски колега Башар ал Асад 75-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји.

– Москва ќе продолжи да му помага на Дамаск во заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, истакна Путин.

Тој нагласи дека Русија и Сирија денес се сојузници во борба против меѓународниот тероризам и екстремизам, изразувајќи верување дека со заеднички напори ќе ги поразат терористичките сили на сириска територија.

– Сакам да потврдам дека Русија ќе продолжи да ги поддржува сириската Влада и народ во нивните настојувања да го заштитат суверенитетот и територијалниот интегритет на државата, да гарантираат безбедност и повоено обновување, потенцира рускиот претседател.

Путин додаде дека унапредувањето на руско-сириските врски е заеднички интерес и тој ќе помогне за обезбедување регионален и глобален мир и стабилност.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Остави Коментар

9 + 10 =

Прочитај повеќе

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Нема веќе ефтин алкохол за туристите на Балеарските Острови

Слободен печат

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат

Процесот против Трамп во Сенатот продолжува во вторник

Слободен Печат