Пусиќ: На Самитот ЕУ – Западен Балкан не е исполнето ниту едно очекување од регионот

Димитар Ковачевски, Александар Вучиќ и Еди Рама на самитот ЕУ - Западен Балкан / 23 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска Весна Пусиќ денеска изрази разочарување од резултатите на самитот ЕУ – Западен Балкан и изјави дека „ниту едно од очекувањата на земјите од регионот не е исполнето“.

„Резултати од Самитот: кандидатски статус за Босна и Херцеговина – не; почеток на преговорите за Северна Македонија и Албанија – не; забрзување на процесот за Црна Гора – не; визна либерализација за Косово – не; да се опкружи Србија со успеси, да се движи кон ЕУ – не“, напиша Пусиќ на Твитер.

На крајот прашува: – Што сега?

Видео на денот