-8 C
Скопје

Пушачите најверојатно успешно ќе се откажат од цигари доколку живеат во близина на зелени површини

Новите истражувања сугерираат дека луѓето кои пушат цигари, најверојатно успешно ќе се откажат од „лошата“ навика ако живеат во близина на зелени површини. Научниците откриле и дека оние кои живеат во населби во кои има повеќе дрвја имаат помала веројатност да почнат да пушат цигари.

unsplash

Истражувањето, објавено во списанието „Social Sience & Medicine“ се заснова на податоци од истражување спроведено во Англија во кое учествувале повеќе од 8.000 возрасни лица.

Оваа студија е прва што ја испитува поврзаноста помеѓу зелениот простор и пушачките навики во Англија“, изјави Лин Мартин од Универзитетот во Плимут која воедно е главен автор на студијата.

unsplash

Истражувањата ја покажуваат потребата да се заштитат и да се инвестира во природните ресурси, како во урбаните така и во руралните заедници, со цел да се зголемат придобивките за јавното здравје“, вели таа.

Прочитајте и...  Џастин Тимберејк потврди дека со неговата сопруга станале родители по втор пат

Нашите откритија може да се препишат како интервенции засновани на природата за да им се помогне на лицата кои се обидуваат да се откажат од пушењето“, додава Лин.

unsplash

Претходни студии од истиот тим покажаа дека пристапот до зелени површини е поврзан со намалeна желба за алкохол и нездрава храна, како и подобра физичка и ментална благосостојба.

Меѓу оние кои учествуваа во истражувањето, 19% од испитаниците се изјасниле како моментални пушачи, додека речиси половина 45% изјавиле дека редовно пушеле во одреден период од животот.

unsplash

Анализата покажала дека луѓето што живеат во области со поголеми зелени површини имаат 20% помалку шанси да станат пушаци отколку оние кои живеат во области со помали зелени површини.

Прочитајте и...  ФОТО: Антониа Гиговска во кратки панталони ужива на снегот

Меѓу оние кои пушеле во одреден период од животот, луѓето што живеат во позелени населби имале и до 12% поголема веројатност успешно да се откажат од пушењето.

unsplash

Ова истражување ја нагласува потребата од зачувување на постојните зелени површини и прошитување на развојот за нови“, вели д-р Метју Вајт, ко-автор на студијата, виш научник на Универзитетот во Виена и почесен вонреден професор на Универзитетот во Екстер.

Авторите на студијата велат дека подобрувањето на пристапот до зелени површини може да се смета за стратегија за јавното здравје.

unsplash

 

Во текот на последната деценија, пушењето останува катастрофално и глобално јавно здравствено прашање“, вели д-р Метју.

Како што истакнуваат истражувачите на оваа студија, владите ширум светот трошат милијарди секоја година во обид да го подобрат јавното здравје и да го намалат оптоварувањето на здравствените услуги.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Џенифер Лопез објави снимка без шминка за да докаже дека не користи ботокс, обожавателите се скептични

unsplash

Поврзани вести

ФОТО | Роберто Орданоски не и дава мир на Агнеса: „Кога ќе престанеш да се глупираш?“

В.Т.

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

ВИДЕО: По трауматичните сведоштва за сексуалните злодела на Мика Алексиќ, Балканот масовно го споделува ова видео од новинарката Јелена Обучина

В.Т.

Дневен хороскоп за 19 јануари: Се наоѓате во период во кој ќе остварите многу соништа

Слободен печат

ФОТО | Во 2021 потребна ви е само една чанта: Ова моделот на годината кој одговара за сите прилики!

Слободен печат

ФОТО: Кајли Џенер ја покажа луксузната бања, фановите ја исмејаа поради еден детаљ

Слободен печат

Остави Коментар