Пуштање во употреба на источниот крак на коридорот 10

Целиот источен крак кој води преку Србија кон Бугарија денска свечено ќе биде отворен за сообраќај, со што и официјално ќе биде одбележано завршувањето на комплетната изградбата на Коридорот 10.

Трасата се протега од Димитровград кон Ниш. Содржи шест сообраќајни ленти и со денешното пуштање во употреба во потпоплност се поврзува со автопатот кој води од Хрватска и Унгарија и границата на Македонија и Бугарија.

На свеченоста ќе присуствува престедателот на Србија Александар Вучиќ и бугарскиот претседател Бојко Борисов, како и преставниците на странските инвеститори и компании кои учествувале во изградбата на овој проект.

Вкупната вредност на изградбата на источниот крак чини околу 476 милиони евра.

 

Прочитајте и...  Отец Стефчо: Да не може да се оди на гробишта и во црква е изживување со народот

Прочитај повеќе

Уапсен маж кој се заканил со убиство на полскиот кандидат за претседател Рафал Трасковски

Слободен печат

ЕВН е должна цда изврши коригирање на сметките порача Бислимовски

Слободен печат

Рашела Мизрахи пријавила во полиција дека ја следеле и фотографирале лица со качулки

Обвинителството го предупреди Пленковиќ за вршење притисок

Слободен печат

Америка има нов план како да го стопира „Северен тек 2“

Слободен печат

Принцот Чарлс: Имав среќа, лесно поминав со коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Издржавме и потешки моменти заедно ќе го поминеме и овој, потребно е единство и дисциплина

Слободен печат

Михајловиќ: Србија ќе изгради брза пруга од Белград до Ниш

Слободен печат

МВР: Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи, ќе може да ги реализираат наредна недела

Слободен печат

Отец Стефчо: Да не може да се оди на гробишта и во црква е изживување со народот

Мирослава Бурнс

САД воведоа рестрикции за уште 33 кинески компании

Слободен печат

УХМР најавува променливо време за продолжениот викенд

Слободен печат