Пуштање во употреба на источниот крак на коридорот 10 – Слободен печат
ВестиРегион

Пуштање во употреба на источниот крак на коридорот 10

Вкупната вредност на изградбата на источниот крак чини околу 476 милиони евра

Целиот источен крак кој води преку Србија кон Бугарија денска свечено ќе биде отворен за сообраќај, со што и официјално ќе биде одбележано завршувањето на комплетната изградбата на Коридорот 10.

Трасата се протега од Димитровград кон Ниш. Содржи шест сообраќајни ленти и со денешното пуштање во употреба во потпоплност се поврзува со автопатот кој води од Хрватска и Унгарија и границата на Македонија и Бугарија.

На свеченоста ќе присуствува престедателот на Србија Александар Вучиќ и бугарскиот претседател Бојко Борисов, како и преставниците на странските инвеститори и компании кои учествувале во изградбата на овој проект.

Вкупната вредност на изградбата на источниот крак чини околу 476 милиони евра.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close