Пула: Забрането сушење на алишта во јавност, казните достигнуваат и до 70 евра! – Слободен печат
ВестиРегион

Пула: Забрането сушење на алишта во јавност, казните достигнуваат и до 70 евра!

На овој начин, покрај градовите Риека, Шолта, Млет, Каштелите, Пула е уште еден  хрватски град каде што мештаните веќе нема да можат да ги сушат алиштата на јажето од прозорец до прозорец.

Денеска во Пула е донесена нова одлука, според која се забранува сушењето на алишта во јавност, а казните за овој прекршок се движат од 34 до 70 евра.

На овој начин, покрај градовите Риека, Шолта, Млет, Каштелите, Пула е уште еден  хрватски град каде што мештаните веќе нема да можат да ги сушат алиштата на јажето од прозорец до прозорец, односно на таканаречените тирамоли.

Оваа одлука ги вознемирува граѓаните на Пула, кои сушењето на облеката на тој начин гоо сметаат за традиција, јавуваат хрватските медиуми.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close