Пукање на аеродромот во Атланта, повредени три лица

Полиција на аеродромот Атланта
Полиција на аердромот во Атланта/ Фото EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Патник кој синоќа чекал да го помине контролниот пункт на главната безбедносна точка на аеродромот во Атланта посегнал по огнено оружје од торбата, а потоа пукал, што предизвикало хаос меѓу патниците и привремен прекин на летовите.

Мажот, кој подоцна бил идентификуван како осуден криминалец, 42-годишниот Кени Велс, побегнал со пиштол од контролен пункт, а потоа и од аеродромот, соопшти Управата за безбедност на воздушниот сообраќај, пренесува АП.

Полицијата подоцна соопшти дека издала налог за апсење на сторителот на инцидентот, а командантот на аеродромската полиција мајор Реџиналд Мурман рече дека Велс се бара под обвинение за чин на носење и криење оружје на комерцијален аеродром, поседување огнено оружје од страна на осуден криминалец, употреба на огнено оружје и несовесно однесување.

Властите соопштија дека три лица се здобиле со полесни повреди, вклучително и едно кое паднало во фоајето на аеродромот далеку од контролниот пункт, а две се пожалиле на паничен напад.

Видео на денот