ПУКАЊЕ ВО СИНАГОГА ВО ГЕРМАНИЈА: Двајца мртви, напаѓачот во бегство (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинале во пукање во синагога во германскиот град Хале, пренесуваат германските медиуми.

Како што тамошните светските медиуми, непознато лице неколкупати пукало во Синагогата и потоа побегнало.

Според последните информации, се верува дека напаѓачот се упатил кон Лајпциг.

Се верува дека тој испукал неколку куршуми од автоматска пушка, при што погодил и една жена и повредил неколку лица.

Според извештаите, во Синагогата била фрлена и граната. Германската полиција на Твитер потврдила дека напаѓачот е во бегство.

„Дојде до инцидент во Хале. Според прелиминарните информации, има мртви. Спроведуваме итни истраги. Сторителот е во бегство. Останете дома или побарајте некое друго безбедно место“, стои во соопштението на полицијата на Твитер.

Прочитајте и...  Макрадули: Велосипедизмот со себе носи социјални, економски и еколошки придобивки

Прочитај повеќе

Таравари: ДУИ продава магла, ВМРО не ги казнува граѓаните, СДСМ делат маски – Политичка влада што поскоро тоа подобро (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама и Баша го честитаа изборот на новата влада на Косово

Слободен печат

Андоновиќ: Министерот за одбрана Еспер му откажа послушност на Трамп (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија најави план за обнова од 130 милијарди евра

Слободен печат

Дел од Пржино без вода

МИА Агенција

Северна Кореја: САД не се во позиција да ја критикуваат Кина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ОЈО бара парична казна за 17 граѓани

МИА Агенција

МТСП: Петок, 5 јуни е неработен ден за сите граѓани

МИА Агенција

Трамп: Eдинствената работа што Обама и јас имаме заедничко е дека двајцата имавме чест да го отпуштиме Матис

Слободен печат

Тозија: Очекуваме рестартирање на целиот процес и нови големи светски успеси на македонската кинематографија (ВИДЕО)

Слободен печат

Тереза Меј го обвини Џонсон: Сака да ја затвори Британија од остатокот од светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Напад со нож во основно училиште во Кина: Повредени се 37 деца и неколку возрасни

Слободен печат