ПУКАЊЕ ПОСЛЕ МОЛИТВА: Двајца ранети пред џамија во Франција – Слободен печат
ВестиПланета

ПУКАЊЕ ПОСЛЕ МОЛИТВА: Двајца ранети пред џамија во Франција

Обивнителот од Брест, Жан Филип Рекапе, изјавил дека напаѓачот пукал на луѓе кои излегувале од џамијата после молитва, пренесува Ројтерс.

Две лица биле ранети во пукање пред џамија во градот Брест, во западна Франција, соопштила тамошната полиција, пренесуваат светските медиуми.

Обивнителот од Брест, Жан Филип Рекапе, изјавил дека напаѓачот пукал на луѓе кои излегувале од џамијата после молитва, пренесува Ројтерс.

Засега не е познато дали пукањето било поврзано со верската молитва, или пак е во прашање на нешто друго, изјавил Рекапе за медиумите.

Француските медиуми информираат дека напаѓачот бил во бегство.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close