ПСЖ потврди: Нејмар ќе паузира два месеци

Бразилецот се здоби со незгодна повреда на скочниот зглоб на левата нога/Фото: EPA-EFE/Peter Powell

ПСЖ ја информираше јавноста дека Нејмар, еден од најдобрите играчи на екипата, од шест до осум недели ќе биде надвор од терените поради повреда на скочниот зглоб на левата нога.

Во финишот на натпреварот, Бразилецот нагази на ногата на фудбалер на Сент Етјен и притоа го свитка зглобот на ногата по што падна на тревата со болна гримаса на лицето.

„Тестовите направени во неделата вечерта потврдија дека има оштетување на лигаментите на левиот зглоб. Затоа Нејмар ќе биде надвор од терените шест до осум недели. За 72 часа ќе бидат направени нови тестови за прецизно да се утврди тежината на повредата – се наведува во соопштението на францускиот клуб.

Поради тоа, бразилскиот фудбалер би можел да се врати во тимот во средината на јануари или дури во февруари 2022 година.

Оваа сезона постигна три гола, исто толку асистенции, на 10 настапи во француската „Лига 1“ каде што моментно париските „светци“ се убедливо на првото место со 40 бодови, 12 повеќе од второпласираниот Рен по 15 одиграни кола.

Во Лигата на шампионите на едно коло до крајот на групната фаза составот на Маурисио Почетино веќе си обезбеди место во нокаут-фазата.

Видео на денот