ПСЖ го краде голманот на Милан – Слободен печат
СпортФудбал

ПСЖ го краде голманот на Милан

Францускиот шампион е на добар пат да се договори со голманот на „росоњерите“ Џиџи Донарума.

Милан е на добар пат да остане без својот голман, Џанлуиџи Донарума кој е и прв голман на италијанската репрезентација, пишува „Ла Република“.

Донарума се смета за еден од најперспективните голмани на светот, а ПСЖ во него ја гледа идеалната замена за Џанлуиџи Буфон кој на крајот од сезоната ќе ја напушти екипата. ПСЖ е подготвен да плати 50 до 60 милиони евра за Донарума.

Доколку Милан не успее да со пласира во Лигата на шампионите, управата ќе мора да продава дел од играчите, а за Донарума можат да извлечат највеќе пари.

„Росоњерите“ на две кола до крајот имаат 62 бодови и се наоѓаат на петтата позиција на табелата, со три бода помалку од Аталанта која е местото кое носи во Лигата на шампионите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close