8 C
Скопје

ПСЖ го губи трпението, му даде рок на Мбапе да се изјасни дали останува или си оди

Иднината на одличниот француски репрезентативец Килијан Мбапе во ПСЖ и понатаму е неизвесна.

Договорот на Мбапе со ПСЖ му истекува на лето 2022 година, и затоа оваа година е клучна за напаѓачот но и за „светците“. Спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо, пред некој ден изјави дека се ближи моментот на одлука за Мбапе, но и дека се надева оти фудбалерот ќе потпише нов договор. Сепак, најголемата желба на Мбапе е да заигра за Реал Мадрид кој веќе најавува дека на лето ќе тргне во офанзива по неговиот потпис и поради тоа ПСЖ сака што порано да ја знае неговата одлука за да може да реагира на трансфер пазарот.

Според весникот „Марка“, челниците на ПСЖ му дале рок на Мбапе до 10. март да се изјасни дали ќе потпише нов договор или сака да биде ставен на трансфер листата.
Според неофицијални извори, Реал Мадрид е главен фаворит да го ангажира Мбапе, а ПСЖ ќе бара најмалку 160 милиони евра обесштетување.

Прочитајте и...  ЕХФ Лига на Европа: Познати сите учесници на фајнал-фор

Поврзани вести

Квалификации за СП: Црногорките ќе играат на ракометниот Мундијал

Слободен печат

ЕХФ Лига на Европа: Познати сите учесници на фајнал-фор

Слободен печат

Завршен состанокот на екипите основачи на Суперлигата, засега само Сити официјално се откажа

Слободен печат

ВИДЕО: Шалке испадна од Бундеслигата по точно 30 години

Слободен печат

Фијаското со Суперлигата ќе ја земе „главата“и на Перез?

Слободен печат

УЕФА ја добива војната со Суперлигата, и Ањели си замина од Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар