ПСЖ добива конкуренција, богати инвеститори од Бахреин влегоа во друг париски клуб

Француската престолнина многу брзо може да добие нов прволигаш и ново градско дерби.

Екипата на ПСЖ откако е во сопственост на шеикот на Катар, доминира во францускиот фудбал, и нема никаква конкуренција во главниот град на Франција, наскоро може да добие достое ривал.

Станува збор за екипата на ФК Париз која игра во втората лига, но неодамна во клубот влезе капитал од Бахреин. Малата азиска држава стана сопственик на 20 проценти од акциите и фудбалерите на дресовите во наредната сезона ќе носат спонзорски натпис со туристичка промоција на Бахреин.

ФК Париз

Планот е на новите акционери од Бахреин е засега со помала инвестиција да ја внесат екипата на Парис во првата француска лига, а потоа да станат доминантни сопственици и да вложат далеку поголеми средства. Во екипата се надеваат дека успеат за прв пат по 1974 година да влезат во Лига 1.

Прочитајте и...  За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Доколку успеат во намерата и за две години да бидат дел од првата лига, тогаш ривалството помеѓу ПСЖ и Париз ќе добие нова димензија бидејќи сопственици на двете екипи се државите Катар односно Бахреин кои имаат напднати дипломатски односи. Тие долго време се во спор поради одредени територии, а Бахреин во 2017 година ги прекина дипломатските односи со Катар и ги избрка нивните дипломати.

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат