ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Доделени дан-рангови во Окинава-карате стил уечи-рју – Слободен печат
ОстанатoСпорт

ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Доделени дан-рангови во Окинава-карате стил уечи-рју

Денешниот датум (13 април 2019) во македонскиот спорт ќе остане запаметен како историски – за првпат во Македонија се полагаше за дан-рангови во карате-стилот уечи-рју.

За време на редовниот семинар во Окинава-карате кој го одржува Милан Димитриески (7. дан) од Белград, со дан-рангови се стекнаа шестмина кандидати од велешкиот карате-клуб „Окинава“.

Со четврти дан во овој стил се стекна инструкторот на велешкиот клуб, Боре Видевски.

Еден кандидат, Левко Левков, положи за втор дан во овој карате-стил, додека имињата на Ана Марија Фаркаш, Анастасија Видевска, Дарко Димов и Јован Трајковски ќе останат запаметени како првите кандидати кои во својата матична држава се стекнале со црн појас, прв дан, во стилот уечи-рју.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close