ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Доделени дан-рангови во Окинава-карате стил уечи-рју - Слободен печат

ПРВПАТ ВО МАКЕДОНИЈА: Доделени дан-рангови во Окинава-карате стил уечи-рју

Денешниот датум (13 април 2019) во македонскиот спорт ќе остане запаметен како историски – за првпат во Македонија се полагаше за дан-рангови во карате-стилот уечи-рју.

За време на редовниот семинар во Окинава-карате кој го одржува Милан Димитриески (7. дан) од Белград, со дан-рангови се стекнаа шестмина кандидати од велешкиот карате-клуб „Окинава“.

Со четврти дан во овој стил се стекна инструкторот на велешкиот клуб, Боре Видевски.

Еден кандидат, Левко Левков, положи за втор дан во овој карате-стил, додека имињата на Ана Марија Фаркаш, Анастасија Видевска, Дарко Димов и Јован Трајковски ќе останат запаметени како првите кандидати кои во својата матична држава се стекнале со црн појас, прв дан, во стилот уечи-рју.

Прочитајте и...  Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар

три × 2 =

Прочитај повеќе

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат